Menu

Jste připraveni na dobu postkvantovou?

Pokud vás dosud míjel vývoj kvantových počítačů a jejich možnosti, nyní byste měli přeci jen zbystřit.

Připravujeme pro vás unikátní workshop, který má za cíl informovat vás o aktuální situaci, hrozbách souvisejících s blížícím se prolomením tradičního šifrování – a jak se na to všechno připravit.

Proč věnovat pozornost quantum-safe?

Kvůli vývoji kvantových počítačů a jejich potenciálu prolomit současné šifrovací standardy (například RSA nebo ECC), organizace jako NIST (National Institute of Standards and Technology) pracují na standardizaci post-kvantových kryptografických algoritmů.

V budoucnu by tak mohlo dojít k zavedení nových bezpečnostních požadavků na kryptografii i v rámci evropských regulací, jako je například NIS2 (Network and Information Security Directive), která upravuje kybernetickou bezpečnost a ochranu kritické infrastruktury.

V Evropské unii se v současné době diskutuje o přechodu na quantum-safe šifrování v rámci nové směrnice a doporučení. Dne 11. dubna 2024 vydala Evropská komise doporučení (EU) 2024/1101, které navrhuje vytvoření Koordinované implementační roadmapy pro přechod na post-kvantovou kryptografii. Tento plán má za cíl synchronizovat úsilí členských států EU při návrhu a implementaci národních plánů, včetně výběru algoritmů pro post-kvantovou kryptografii, a zajistit interoperabilitu mezi členskými státy.

Hlavním důvodem je potřeba chránit digitální infrastruktury, veřejnou správu a kritickou infrastrukturu před budoucími hrozbami, které představují kvantové počítače. Kvantové počítače by totiž mohly prolomit současné šifrovací standardy, jako je RSA, a tím ohrozit bezpečnost citlivých dat a komunikací.

Toto doporučení také vyzývá členské státy k úzké spolupráci s experty na kybernetickou bezpečnost, jako je agentura ENISA, a k vývoji společných evropských standardů pro post-kvantové algoritmy. V budoucnu by se tato iniciativa mohla stát základem pro právně závazné předpisy týkající se ochrany kritické infrastruktury a digitálních služeb v celé EU

5 důvodů, proč zvážit quantum-safe

Jste-li CEO společnosti, měli byste zvážit quantum-safe šifrování z několika klíčových důvodů:

1. Rostoucí hrozba kvantových počítačů

Kvantové počítače, ačkoliv nejsou ještě plně vyvinuté pro komerční použití, představují zásadní hrozbu pro současné šifrovací metody, jako je RSA nebo ECC. Jakmile budou tyto stroje schopné efektivně řešit problémy současné kryptografie, mohou prolomit šifrování, které dnes chrání citlivá data. Firmy musí začít přecházet na post-kvantové algoritmy, aby byly chráněny do budoucna​.

2. Ochrana citlivých dat a reputace firmy

Data jsou dnes klíčovým aktivem každé firmy. Kvantové počítače mohou ohrozit nejen data přenášená dnes, ale také ta, která byla historicky uložena a šifrována. Pokud kvantové počítače prolomí současné šifrování, historická data budou zranitelná. Pro ochranu dlouhodobé integrity a důvěry zákazníků je přechod na quantum-safe šifrování nezbytný.

3. Komerční tlak a konkurenční výhoda

Větší společnosti a globální konkurenti již začínají investovat do quantum-safe technologií. Firmy, které začnou dříve, získají konkurenční výhodu a mohou být vnímány jako bezpečnější partneři pro obchodní vztahy. V době, kdy digitální transformace hraje klíčovou roli, je investice do budoucí bezpečnosti strategicky důležitá​.

4. Regulační požadavky

Evropská unie již vydala doporučení k přechodu na post-quantum cryptography a je pravděpodobné, že v blízké budoucnosti bude přijata závazná legislativa (doporučení EU 2024/1101). Pro firmy je důležité se na tento krok připravit včas, aby splnily požadavky na ochranu kritické infrastruktury a digitálních služeb.​

5. Zajištění dlouhodobé bezpečnosti

Kvantové hrozby nejsou otázkou vzdálené budoucnosti. Investice do bezpečnosti dnes pomůže zajistit, že firma nebude muset vynakládat obrovské prostředky na reakci v budoucnu, kdy bude prolomení šifrování již aktuální problém. Proaktivní přístup může snížit potenciální náklady a rizika spojená s reakcí na incidenty​.

Tyto faktory jsou důležité nejen pro ochranu firmy, ale také pro zajištění její dlouhodobé konkurenceschopnosti a souladu s budoucími regulacemi.

Save the date – 12. listopadu 2024!

S ohledem na důležitost tématu pro vás připravujeme unikátní workshop, na kterém vám za pomoci renomovaných odborníků na toto téma poskytneme konkrétní pohled a především možné řešení dané problematiky. Akce proběhne 12. listopadu, kompletní informace a možnost registrace naleznete ZDE

Co dalšího si přečíst

Podívejte se na další aktuality ze světa IT a dění ve společnosti ITS

Co přinese směrnice NIS2 a jsou na ni české firmy připraveny?

Hledáte partnera pro vaše IT?

Neváhejte se na nás obrátit.

Michal Šon

Michal Šon

Ředitel sekce pro klíčové zákázníky

Anna Říhová

Anna Říhová

Business Development Manager

Jan Šafrata

Jan Šafrata

Business Development Manager

Přihlašte se k našemu newsletteru